,,Pachové práce" nebo také jinak řešeno ,,stopy"

Pravidla pro stopování


!!! POKUD NEJSEM NA DOBŘE NALADĚN, NEPŮJDU STOPOVAT !!!
 

!!! STOPUJEME ZA KAŽDÉHO POČASÍ !!!

,,Pachové práce" nebo také jinak řečeno ,,stopy", jsou nádherná disciplína a je to jedna část z oblasti výcviku, při zkoušce hodnocena maximálně 100 body. Tyto práce probíhají na loukách či polích. Práce vypadá tak, že psovod položí stopu (jednoduše řečeno - našlape nějaký tvar stopy), zpočátku pokládá do šlápot pamlsky, v průběhu šlapání stopy položí do úseků předměty (rozměry a materiál jsou popsány ve Zkušebních řádech) a po té, po určité době, se psem stopu zvedá (jde jí společně se psem). Pes je veden na stopovací šňůře. Zpočátku nikdy nevodíme psa na celé délce stopvací šňůry, vždy nejvíce na polovině délky (viz foto). Pes by měl poctivě šlápoty vyčichávat a pamlsy sbírat. U předmětů musí zůstat buď ležet či stát. Po úspěšném ukončení stopy psovod psa odmění.

Ale je velkou pravdou, že ne všechna vypracování stop je vždy stejně dobré, musíme mít vždy na paměti, že máme v ruce živého tvora, který není robot. Pokud se občas na stopách nezadaří, nic závažného se neděje, další den můžeme stopu napravit. Pokud se ale objeví dlouhodobější problém, například nezájem o stopu a podobně, je nutné okamžitě tento problém řešit ze zkušeným psovodem a problém neupevňovat. A rozhodně to nesmí nikoho odradit, každá situace má své řešení. Další ,,povinností" psovoda je, vždy na stopách pracovat v naprostém klidu, bez jakých koliv emocí a NIKDY nepoužívat žádné tresty. 

 

Vybavení pro pachové práce:

  • stopovací vodítko (dlouhé 10 metrů - například Pomůcky k výcviku, nebo v prodejnách s chovatelskými potřebami)
  • stopovací cedulka (například Pomůcky k výcviku , ale lze také vyrobit svépomocí)
  • stopovací postroj (například Pomůcky k výcviku - není nutný)
  • předměty na stopy (například Pomůcky k výcviku , lze je vyrobit ze zbytků koberců, dřeva; rozměry jsou uvedeny ve Zkušebních řádech)
  • pamlsky (například mini kousky piškotů, granulky ...)
  • gumovky
     

Toto je pro orientaci pouze velmi obecný popis, co práce na stopách obsahuje. Konkrétní pachové práce se musí začít spolu se zkušeným psovodem. U stop je více než nutné začít stopovat správně a kvalitně. Špatné návyky na stopách se velmi těžko napravují. Já osobně vřele doporučuji, aby se začínající psovodi zúčastnili nějakého stopařského semináře, které organizují a vedou ti nejzkušenejší psovodi nebo pracovali individuálně s trenérem, který je v oblasti pachových prací odborník. I na stopách platí pravidlo, že na každého psa funguje jiná metoda. Důležité ale je, aby jste se i přes různé metody dostali k požadovaným výsledkům.